Nasze konto: Rada Rodziców przy Przedszkolu Nr 51    73124031031111000035032225

Na to konto mogą Państwo dokonywać wpłat na Radę Rodziców.


Login Form

Odwiedza nas 68 gości oraz 0 użytkowników.

 

Czy wiesz, że…

Kłopoty ze słuchem

Obecnie 8%  populacji ma kłopoty ze słuchem. Szacuje się , że w 2020 roku będzie to 10%. Na 1000 urodzeń – 3 dzieci ma uszkodzony słuch, z tego 1-2 to głębokie uszkodzenie słuchu.

Powszechny program przesiewowych badań słuchu pozwala na wczesne wykrycie wrodzonych wad słuchu. Te pierwsze badania wykonywane są w 1 lub 2 dobie życia na oddziałach noworodkowych w całej Polsce. Jest to możliwe  dzięki akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która kilkanaście lat temu sfinansowała zakup sprzętu diagnostycznego do badań otoemisji akustycznych.

Otoemisja akustyczna nie określa jakościowego i ilościowego ubytku słuchu, jedynie informuje o nieprawidłowych reakcjach ucha środkowego na prezentowany dźwięk. Dokładniejsze badania obiektywne BERA wykonywane są w 5,6 m.ż.  i te zdecydowanie dokładniej wskazują na rodzaj i wielkość ubytku słuchu.

Rzeczą oczywistą jest, że rodzic, opiekun, lekarz pierwszego kontaktu, pedagog nie może polegać jedynie na aparaturze medycznej.

My wszyscy, którzy mamy kontakt z dzieckiem powinniśmy prowadzić jego obserwacje  pod kątem reakcji słuchowych na każdym etapie rozwoju dziecka.

Czytaj więcej: Kłopoty ze słuchem

Czy wiesz, że...

Światowe dane epidemiologiczne wykazują,  że 2-3 dzieci na 1000 rodzi się z głęboką wadą słuchu, a u następnych 2-4 można podejrzewać  wystąpienie uszkodzenia średniego stopnia lub jednostronny niedosłuch. Z polskich badań zbieranych przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wynika, że wada słuchu występuje w Polsce u 1,6 dziecka na 1000 dzieci urodzonych, czyli u ok. 600 dzieci rocznie.

Dzięki Programowi Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków w Polsce prowadzonemu od 2002 roku przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wszystkie dzieci w drugiej dobie życia mają sprawdzany słuch na oddziałach neonatologicznych, metodą otoemisji akustycznych. Przebadanych zostało do tej pory 3 000 000 dzieci!.

Czytaj więcej: Czy wiesz, że...